Prázdny košík
 x 

Prihlásiť

Login to your account

Username *
Password *

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *

Jednou z noviniek, ktorú prinášame s novým webom je aj označovanie náročnosti jednotlivých zájazdov a kurzov v našej ponuke. Toto označovanie Vám pomôže sa zorientovať pri výbere vhodného zájazdu alebo kurzu pre Vás. Nakoľko každá outdoorová aktivita (turistika, skialpinizmus, vysokohorské výstupy, ferraty,...) má svoje špecifiká tak sme pripravili 3 rôzne stupnice náročnosti. Pre prehľadnosť používame päťbodovú škálu náročnosti, ktorá rastie od jednotky. Čiže čím je zájazd náročnejší, tým je stupeň vyšší. Špecifikom sú aj ferraty, ktorých náročnosť sa určuje podľa medzinárodnej stupnice od A až po F. Pričom A je najnižšia náročnosť a F je extrémne ťažká náročnosť. Autori ferrát často uvádzajú aj medzistupne náročnosti ako napr. C/D. Prevýšenie uvádzame vo výškových metroch pre stúpanie aj klesanie zvlášť v itinerári zájazdov pre každý deň.

Náročnosť každého zájazdu ovplyvňuje kombinácia  rôznych faktorov: prevýšenia, vzdialenosti, technická náročnosť terénu, hmotnosť batohu, aktuálne podmienky a počasie. Z toho dôvodu je objektívne hodnotenie náročnosti zložitejšie hlavne pri viacdňových zájazdoch, kde sa ku všetkým faktorom pridáva aj únava z predchádzajúcich dní. Uvedené stupnice preto zohľadňujú prevládajúci charakter zájazdu s ohľadom na najnáročnejšie úseky počas jednotlivých dní. Subjektívne faktory ako je fyzická, psychická alebo technická pripravenosť jednotlivých účastníkov zájazdu nie sú v týchto stupniciach zohľadňované. Je v našom aj Vašom záujme aby ste si vybrali vhodný zájazd, ktorý zodpovedá vašim individuálnym schopnostiam. V prípade potreby konzultácie náročnosti jednotlivých zájazdov nás neváhajte kontaktovať.

TURISTIKA A VYSOKOHORSKÉ VÝSTUPY
1 = veľmi ľahké: krátke túry a vychádzky po rovine v jednoduchom teréne
2 = nenáročné: poldenné alebo celodenné túry s prevýšením do 500 m za deň; jednoduchý terén, pohodlné cesty a chodníky
3 = priemerné: celodenné túry s prevýšením do 800 m za deň; miestami krátke úseky zložitejší terén (suť, kamene, zaistené úseky)
4 = náročné: celodenné túry s prevýšením okolo 1 000 m za deň; často zložitejší terén, vyššia nadmorská výška, nutnosť miestami použiť aj ruky, na ľadovci sa postupuje v lanových družstvách (výstup aj zostup v mačkách)
5 = veľmi náročné: celodenné túry s prevýšením cez 1000 m za deň, viacdňové prechody s ťažkými batohmi, vysoká nadmorská výška, často v náročnom teréne s nutnosťou použiť ruky a istenia, na ľadovci sa postupuje v lanových družstvách (výstup aj zostup v mačkách)

SKIALPINIZMUS, SKITURING
1 = veľmi ľahké: krátke túry a vychádzky v jednoduchom teréne, svahy do 30%
2 = nenáročné: poldenné alebo celodenné túry s prevýšením do 500 m za deň; jednoduchý terén, svahy do 30%
3 = priemerné: celodenné túry s prevýšením do 800 m za deň; miestami krátke úseky zložitejší terén (potreba použiť mačky a čakan), svahy do 35%
4 = náročné: celodenné túry s prevýšením okolo 1 000 m za deň; často zložitejší terén, vyššia nadmorská výška, nutnosť miestami použiť mačky a čakan, na ľadovci sa postupuje v lanových družstvách, svahy do 40 %
5 = veľmi náročné: celodenné túry s prevýšením cez 1000 m za deň, viacdňové prechody s ťažkými batohmi, vysoká nadmorská výška, často v náročnom teréne s nutnosťou použiť istenie, mačky a čakan, na ľadovci sa postupuje v lanových družstvách, svahy do 45 %

VIA FERRATY, KLETTERSTEIGY - stupnica podľa Kurta Schalla

A - ľahká cesta
Jednoduché, väčšinou značené cesty s krátkymi zaistenými úsekmi, niekedy krátke strmé pasáže s kovovými rebríkmi alebo oceľovými kramľami. Jednotlivé miesta môžu byť aj náročné, ale jednoduchým spôsobom prekonateľné (napr. skalné police, malé a krátke umelé mostíky). Takáto cesta sa dá absolvovať aj bez istenia (okrem úsekov, ako sú napr. rebríky cez skalné stupne) a sú na nej dobré stupy a chyty. Pre horalov s istotou chôdze v horskom teréne a netrpiacich závratmi nie je potrebná výstroj pri pohybe po týchto cestách. Pre deti je nutné so sebou mať aj krátke lano (20 - 30 m).

B - mierne ťažká cesta
Mierne strmý skalnatý terén s niekoľkými náročnými pasážami. Na ceste môže byť aj strmé a dlhšie rebríky, oceľové kramle, kolíky a fixné laná. Niektoré takéto úseky môžu vyžadovať aj silu v rukách. Bez umelých pomôcok sa môže jednať o úseky II. alebo III. stupňa náročnosti lezenia podľa UIAA. Aj skúsení ferratisti by mali mať kompletnú výstroj. Pre začiatočníkov a deti je nutné mať so sebou aj krátke lano (20 - 30 m).

C - ťažká cesta
Je vedená v strmom alebo veľmi strmom teréne, mnoho úsekov prechádza po úzkych rímsach. Niekedy sú inštalované oceľové kramle alebo zvislé rebríky. Miestami sú aj zvislé úseky zaistené fixným oceľovým lanom. Prekonávanie takýchto úsekov vyžaduje kondíciu a silu v rukách. Bez umelých pomôcok sa môže jednať o úseky lezeckej náročnosti III. alebo IV. podľa stupnice UIAA. Cesty s dlhými úsekmi náročnosti C sú určené pre ferratistov s dobrou kondíciou. Začiatočníci alebo deti by mali mať na týchto cestách so sebou skúseného sprievodcu.

D - veľmi ťažká cesta
Zvislý a často tiež previsnutý skalný terén. Oceľové kolíky a kramle môžu byť osadené pomerne riedko. Exponované a strmé úseky sú priebežne zaistené oceľovým lanom. Veľmi často nie sú na týchto úsekoch umelé stupy ani kolíky. Cesty s dlhými a zvislými, niekedy previsnutými pasážami, ktoré vyžadujú silu v rukách a predpokladajú dobrú kondíciu a prípravu. Niekedy kombinácia s jednoduchým lezením I. až II. stupňa lezeckej náročnosti podľa stupnice UIAA, t.j. úseky bez umelého zaistenia. Vhodné pre skúsených, nevhodné pre začiatočníkov a deti.

E - extrémne ťažká cesta
Vyžaduje extrémne požiadavky na silu, skúsenosti s pohybom na strmých skalných úsekoch či platniach s minimom prirodzených stupov a návyky na vysoké výšky. Pomerne často kombinácia s krátkymi lezeckými úsekmi. Tieto cesty sú určené len pre trénovaných a skúsených ferratistov. Niektoré cesty alebo úseky tejto náročnosti je vhodné istiť lanom.

Nájdete nás na Facebooku

Alpenverein

 • Najlepšie, celosvetové poistenie na hory
 • 50% zľavy z ubytovania na horských chatách
 • Rýchle a jednoduché vybavenie
 • Výhodné rodinné členstvo = deti zadarmo
 • Zľavy na služby a tovar po celom svete
  Viac informácií

Požičovňa

 • Kvalitné a kontrolované vybavenie
 • 50% zľavy pre našich zákazníkov, bez zálohy
 • Ferratová výstroj (tlmič pádov, sedák, prilba)
 • Horolezecká výstroj (mačky, čakan, prilba)
 • Lavínová výbava (lav. prístroj, sonda, lopata)
  Viac informácií

Zájazdy na mieru

 • Pre firmy a skupiny priateľov
 • Zájazdy podľa priania zákazníkov
 • Katalógové zájazdy v iných termínoch
 • Zájazdy do celého sveta na mieru
 • Individuálny prístup a poradenstvo
  Viac informácií

Partneri

UIMLA
Adam Sport
Skialp shop
Climbing Technology
Fatra guide
×

Varovanie

Zlyhalo načítavanie XML súboru.
administrator/manifests/libraries/lib_mws.xml
failed to load external entity "administrator/manifests/libraries/lib_mws.xml"